Цитологія/тонкоголкова біопсія

Біоптати: 

для цитологічних досліджень матеріал необхідно відбирати з різних локалізацій, оминаючи некротичні та кістозні зміни. Зібраний матеріал необхідно перенести на предметне скло, та зробити тонкі мазки. Препарат висушити на повітрі.

Мазки-відбитки: 

відбиток необхідно зробити безпосередньо з місця ураження. Струпи необхідно видалити, вони не підлягають дослідженню. Матеріал висушити на повітрі.

Цитологічні мазки: 

якщо місце забору сухе, необхідно його зволожити фізрозчином. Мазок робиться методом розкатування по склі та висушується на повітрі. 

Обов'язково необхідно вказати локалізацію, звідки взято мазки при заповненні скерування (слуховий прохід, піхва, рана, шкіра, кон'юктива і ін.)

Заборонено брати пунктат для діагностики лімфоми з підщелепних лімфовузлів!

Не допускається застосування стероїдів до моменту відбору біоматеріалу. У випадку застосування чекати 7 днів від моменту закінчення їх дії.

Рекомендовано відбирати біоматеріал методом тонкоголкової безаспіраційної біопсії (рекомендовано голки 0,4-0,6 мм (27-23G), застосування аспірації провокує руйнування лімфоїдних клітин.

Відбір випоту грудного/черевного:

Порядок забору:

– аспіровану стерильним шприцом рідину перенести в пробірку з ЕДТА, акуратно перемішайте

5-6 разів;

– промаркуйте пробірку, вказавши на ній вид тварини, кличку, прізвище власника, за бажанням — вид дослідження (див. Маркування).

Даний матеріал забирається як і для цитологічного, так і для ПЛР-дослідження однаково.

Умови зберігання і транспортування проби: +2 –+8°С

Приготування відбитків/мазків.


Спосіб №1 1. Нанести краплю матеріалу на предметне скло 

2. Зверху прикласти друге скло навхрест і обережно протягнути.

Спосіб №2 

1. На предметне скло нанести краплю матеріалу. 

2. Другим шліфованим склом, тримаючи під кутом 45° (потрібно зачекати поки весь матеріал не розпливеться по ньому) швидко провести по предметному склу. Сильно натискати на предметне скло не слід, оскільки це може призвести до пошкодження клітин. 


Забір матеріалу: 

• Матеріал повинен бути взятий безпосередньо з місця ураження, не з навколишніх тканин! 

• При вираженому фіброзі або наявності кістозно-змінених ділянок, необхідно отримати матеріал з різних ділянок пухлини, зі стінок кісти; при некротичних змінах необхідно взяти матеріал з периферії пухлини.

• Перед приготуванням відбитка потрібно обережно серветкою або ватним тампоном видалити з тканини гнійні та кров'яні виділення. 

Відбір матеріалу голкою. Голку без шприца вводять через шкіру в досліджуване новоутворення під невеликим кутом. Повторити введення 2-3 рази. Після цього приєднують шприц з опущеним поршнем і роблять два-три різкі насмоктуючі рухи, знімаючи шприц з голки після кожного підйому поршня. Вміст голки видувається на предметне скло за допомогою шприца. Для цитологічного дослідження достатньо матеріалу, що потрапив в просвіт голки. Приготувати тонкі мазки.


Відбір цитології.mp4